Aby pomóc zwalczyć nudę w domu zapraszam wszystkich Rodziców i Opiekunów do zapoznania się z przepisami na masy sensoryczne.
Zabawy z wykorzystaniem mas pomogą nie tylko rozprawić się z nudą, czy zapewnią odpowiedniej stymulacji zmysłowej, ale również pobudzą wyobraźnie dzieci, „rozładują” napięcie emocjonalne, dostarczą mnóstwo radości.
Jedna uwaga: zabawa może być wyzwaniem dla osób ceniących sobie porządek;). Na to też jest sposób: wszystkie materiały należy przygotować wcześniej, zaraz po przeczytaniu i wybraniu przepisu. Miejsce zabawy należy zabezpieczyć np. folią malarską, ręcznikiem lub kocem(czymś co możemy pobrudzić i wyprać lub wyrzucić). Aby dodatkowo nie wzbudzać w dziecku dodatkowej ekscytacji, składniki należy mieć przygotowane w pojemnikach, w ustalonej ilości oraz prezentować je dziecku pojedynczo.
Zabawę można urozmaicić poprzez dodanie narracji, fabuły do wykonywanej czynności np. przy użyciu zabawek. Aby pomóc się wyciszyć dziecku można w tle włączyć cichą, spokojną muzykę relaksacyjną. Do zabawy masami można użyć foremek do ciastek lub takich, jakie dzieci używają do zabawy w piaskownicy, na plaży.
Życzę miłej zabawy!
Przepisy na masy sensoryczne:
Sztuczny śnieg:
Składniki:
Mąka ziemniaczana
Pianka do golenia
Opcjonalnie: niebieski barwnik, drobne kuleczki styropianowe.
Wykonanie:
Do mąki stopniowo dodajemy piankę do golenia, do uzyskania efektu sypkiego śniegu.
Masa solna:
Składniki:
Mąka
Sól
Woda
Wykonanie:
W ilości 2:2:1, czyli tyle samo mąki ile soli i o połowę mniej wody.Mąkę mieszamy z solą. Powoli wlewamy wodę, aby uzyskać konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę.
Piasek kinetyczny:
Składniki:
Mąka kukurydziana (tyle ile piasku chcemy wykonać)
Olej spożywczy
Wykonanie:
Do mąki stopniowo dodajemy olej. Mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Dla ciekawszego efektu wizualnego można użyć barwników spożywczych lub soku z marchewki, buraka, szpianku.
Domowa ciastolina
Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklanka soli
2 szklanki ciepłej wody
2 łyżki oleju
1 łyżka kwasku cytrynowego
Opcjonalnie: barwnik spożywczy, aromat do ciast lub olejek eteryczny.
Wykonanie:
Mąkę, sól, wodę, olej i kwasek wymieszać w garnku. Podgrzewać na wolnym ogniu, mieszając drewnianą łyżką. Masa powinna zgęstnieć do konsystencji puree i nie powinna kleić się do palców.
Jeszcze ciepłą masę można urabiać na stolnicy (wtedy jest czas na dodanie barwników i olejków zapachowych).
Domowy Slime
Składniki:
Żel do prania (uwaga na dzieci z alergią, uczuleniem, nadwrażliwością dotykową) można zastąpić bardzo gęstym mydłem lub żelem pod prysznic, jednak konsystencją będzie bardziej „lejąca” niż „glutowata”
Klej w płynie biały, uniwersalny
Wykonanie:
Do miseczki z żelem do prania (ok.50 ml- można więcej, w zależności ile slima chcemy wykonać) stopniowo dodajemy klej. Cały czas mieszamy grubym patyczkiem lub łyżką (nie należy jej ponownie używać do spożywania pokarmów i napojów), aż uzyskamy „glutowatą”, rozciągłą konsystencję. Masę możemy przełożyć do pudełka i przechowywać w lodówce.
Receptury pochodzą ze zbiorów własnych*
Opracowała : Karina Banaszczak-psycholog, terapeuta SI
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.