Drogi Rodzicu!
Obecny czas kwarantanny to dla wszystkich ogromne wyzwanie, również dla Ciebie i Twojego dziecka.
Jeżeli odczuwasz wzmożony stres lub zauważasz, że Twoje dziecko ma trudność ze zrozumieniem
aktualnej sytuacji skorzystaj z wskazówek jakie zamieścili specjaliści (psychologowie i pedagodzy)
pracujący w naszej Poradni.
SPOSOBY NA ORGANIZACJĘ NAUKI W DOMU I ZMOTYOWOWANIE DZIECKA
Jak wiemy, czas kwarantanny nie może być potraktowany jako dodatkowe ferie, co oznacza, że dzieci na
bieżąco muszą uzupełniać wiedzę szkolną. Jednak nie każde dziecko chętnie i z przyjemnością podchodzi
do tego obowiązku.
Poniżej przedstawiamy klika sposobów, które mogą być przydatne w zmotywowaniu Waszych dzieci do
nauki:
1. Wspólna nauka:
Co prawda dzieci nie mogą się ze sobą spotykać, ale mogą wykorzystać do tego media społecznościowe. Grupa znajomych z klasy, może umówić się na wspólne odrabianie zadań, zwłaszcza tych, z którymi mają trudność, mogą wymieniać się między sobą informacjami, pomagać sobie za pośrednictwem komunikatorów. Ważne, żeby zanim zaproponujemy dziecku to rozwiązanie, ustalić pewne zasady, które pozwolą na odpowiedzialne używanie mediów np. określić czas trwania takiej “telekonferencji”, ustalić codziennie tę samą godzinę odrabiania zadań. Z młodszymi dziećmi warto wcześniej przejrzeć materiał przesłany przez nauczycieli, tak, aby wiedzieć z czym sobie poradzi, z czym pomoże innym lub inni pomogą jemu, a w czym wymaga naszej pomocy. To również dobry czas, na rozmowę z dzieckiem o zagrożeniach płynących z niekontrolowanego lub zbyt częstego korzystania z urządzeń elektronicznych, ale również czas na zaprezentowanie pożytecznej funkcji Internetu.
2. Dobra organizacja czasu i miejsca nauki:
Zachęć dziecko do swtorzenia planu dnia/tygodnia z ustalonymi porami czasu na naukę, odpoczynek, obowiązki domowe itp. Dopilnuj, by dziecko było wypoczęte, by chodziło spać o regularnych porach. Zanim przystąpi do nauki, by zadbało o higienę, zjadło śniadanie, przebrało się w wygodne ubranie. By nauka odbywała się w spokojnym miejscu z dostępem do potrzebnych mu artykułów dydaktycznych. Pamiętaj, że codzienna rutyna sprzyja nauce.
3. Określenie celu:
Pomóż (zwłaszcza młodszym uczniom) określić dziecku cel nauki w domu. Razem zastanówcie się jakie są plusy takiego rozwiązania? Co może utrudniać taką naukę? Zapytaj dziecko o to, jak rozumie cel takiej nauki w domu, w tym czasie? Porozmawiajcie o home-scholiingu- może wspólnie poszukacie blogów prowadzonych przez rodziców prowadzących edukację domową i razem znajdziecie ciekawe rozwiązania, które pomogły im zorganizować nauczanie domowe I wykorzystacie je w obecnym czasie?
4. Czas na przerwę!
Zachęcaj dziecko do robienia krótkich kilkuminutowych przerw. W tym czasie może przewietrzyć pokój, napić się wody, przekąsić coś zdrowego. Może poleżeć lub poćwiczyć. Kilka przysiadów to dobry pomysł na początek;)
5. Stopień trudności:
Pozwól dziecku określić stopień trudności przesyłanych treści edukacyjnych. Niech wybierze, co jest najtrudniejsze I podążając za techniką “zjedz tę żabę”- zacznie od wykonywania tych prac, które będą wymagać od niego większego zaangażowania, czy pomocy rodzcia. Przedstaw wizję, że łatwiejsze zadania zostawione na koniec będą swego rodzaju nagrodą poznawczą - dziecko wykona je szybko I zakończy naukę z przyjemnym uczuciem sukcesu, czy satysfakcji, co może utrzymać jego motywację na wyższym poziomie.
6. Poszerzaj horyzonty:
Zaproponuj dziecku ciekawe metody wspomagające naukę. Na naszej stronie znajdziesz artykuł dotyczący mnemotechnik.
Zachęć dziecko do zapoznania się z ofertą
1. https://pl.khanacademy.org/ - bogaty zasób materiałów poszerzających wiedzę uczniów z (prawie) każdej dziedziny nauki
2. https://fiszkoteka.pl/ - ulubiony sposób zapamiętywania słówek I innych wiadomości przez wielu uczniów na świecie to tworzenie fiszek...może Twoje dziecko też spróbuje!
3. https://jaksieuczyc.pl/ - ciekawe sposoby na organizację pracy, wzmocnienie koncentracji uwagi, tworzenie map myśli.
4. youtube.pl – treści prezentowane przez vlogerów mogą być atrakcyjnym uzupełnieniem materiałów przesyłanych przez nauczycieli. Warte uwagi są kanały:
dla młodszych dzieci:
-123Edukacja
-NutkoSfera
dla starszych:
- filmy na platformie TedEd.com
-Historia na Szybko
- Mówiąc inaczej (ciekawostki o języku polskim)
-Pan Belfer
-Emce kwadrat
- Arlena Witt (nauka języka)
Warto wspólnie z dziećmi wyszukać ciekawych treści I przeznaczyć wspólnie spędzony czas na rozmowe
o twórcach internetowych, których dzieci znają.
7. Kary I przymus
Pamiętaj, że kary i przymus skutecznie zniechęcą dziecko do nauki. Mogą spowodować też to, że dziecko będzie unikało odrabiania zadań i okłamywało Cię, celem uniknięcia kary. Zamiast tego staraj się chawlić dziecko za to, że tak dobrze sobie radzi z nauką w domu. Zwracaj uwagę na to co udało mu się już osiągnąć, w jaki sposób znalazło rozwiązanie, do kogo mogło zwrócić się o pomoc. Kładź nacisk na silną wolę dziecka. Przedstaw mu to jako zdobywanie nowych umiejętności, które przydadzą się mu w przyszłym czasie i w dorosłym życiu. A może sam pracujesz zdalnie z domu? Możesz wykorzystać ten aspekt jako temat do rozmowy o trudnościach i zaletach takiej pracy. Możesz być przykładem do naśladowania przez swoje dziecko. Podzielić się swoją wiedzą I doświadczeniem.
8. Czas dla siebie
Rodzicu pamiętaj, aby przede wszystkim zadbać o swój dobrostan psychiczny. Przed nauką z dzieckiem zaparz melisę :) Staraj się myśleć o nauce w domu, jako czasie przejściowym, chwilowym. Jako możliwości spędzenia czasu z własnym dzieckiem I dobrej inwestycji w budowanie relacji rodzic-dziecko. Poznasz swoje dziecko lepiej, być może zrozumiesz jego wewnętrzne rozterki. Może podzielisz się z nim swoimi sprawdzonymi jeszcze w latach szkolnych, sposobami na naukę. Może będzie to dobry czas na opowieści na zabawne historie z lat, kiedy Ty sam byłeś uczniem?
Życzę cierpliwości i powodzenia!